GRA MUZYKA

środa, 13 marca 2013

Podsumowanie muzyczne 2012 roku: Wyróżnienia Specjalne

To będzie pierwsze w historii tego bloga podsumowanie muzyczne mojego autorstwa, wcześniej zestawienia swoich ulubionych płyt podjął się w 2009 roku [quid]. Podziwiam wszystkich dziennikarzy, którym chce się słuchać pięćdziesiąt czy nawet sto płyt z danego roku i z tej liczby wybrać dziesięć, dwadzieścia czy trzydzieści tych najlepszych. Ja przesłuchałem ich mniej, jednakże na tyle by móc wybrać swój Top Ten. Założyłem, że mogą się w nim znaleźć tylko długogrające płyty studyjne wydane w 2012 roku, ale nie sposób pominąć trzech wydawnictw, które nie mieszczą się w tej kategorii, a których moim zdaniem warto posłuchać.


[camel]

Brodka - LAX
Ocena: 7.5/10


Po wielkim sukcesie "Grandy" z 2010 Monika postanowiła wydać EPkę na którą złożą się dwa utwory oraz cztery ich remiksy. Pierwszy z nich - Varsovie stał się wielkim hitem ubiegłorocznych wakacji i zgodnie został uznany za jeden z najlepszych jej utworów. Drugi - Dancing Shoes stał się popularny głównie dzięki doskonałemu remiksowi dokonanemu przez formację KAMP!. Do obu zostały nakręcone znakomite teledyski. Ten do Varsovie pokazywał stolicę widzianą z perspektywy różnych warstw społecznych, a klip do zremiksowanego Dancing Shoes dział się na parkiecie tanecznym. Pozostałe remiksy zawarte na "LAX" są przyzwoite i umilają oczekiwanie na kolejny pełnowymiarowy album zdolnej laureatki 'Idola' sprzed dekady.

Blur - Parklive
Ocena: 8/10


Pierwszy koncertowy album Blur z prawdziwego zdarzenia zawiera koncert, który odbył się w Hyde Parku z okazji zakończenia Igrzysk Olimpisjkich w Londynie. Na repertuar koncertu składa się niemal połowa płyta 'Parklife' (z utworem tytułowym, Girls & Boys, This is a low i End of century na czele), pięć utworów z rewelacyjnej '13' (Tender, Coffee & TV, Caramel, No distance left to run, Trimm trabb), nie zabrakło miejsca również na ich największy hit czyli Song 2. Szkoda, że świetny 'Think Tank' reprezentuje tylko jeden utwór, ale za to jeden z najlepszych czyli singlowe Out of time. Świetna forma muzyków, szalejący po scenie Damon Albarn, nieprzebrane tłumy żywiołowo reagującej publiczności sprawiają, że koncert ogląda się znakomicie. I pozostaje mieć nadzieję, że równie dobrze zaprezentują się za niespełna cztery miesiące w Gdyni na Open`er Festival.

Coldplay - Live 2012
Ocena: 7.5/10


Koncertowy album Coldplay dokumentujący ich trasę promocyjną po wydaniu albumu "Mylo Xyloto". Na repertuar koncertu składa się zdecydowana większość piosenek z tej płyty oraz ich największe hity z poprzednich wydawnictw: Yellow, In my place, Clocks, God put a smile upon your face, Fix You, Viva la vida oraz Violet Hill. Gościnnie w utworze Princess of China wystąpiła Rihanna. Słucha się tego wszystkiego bardzo dobrze i trochę żałuję, że nie było mi dane ich widzieć podczas ich dwóch polskich koncertów. Może będzie jeszcze okazja.

Brak komentarzy: