GRA MUZYKA

sobota, 26 stycznia 2013

Roczne podsumowanie filmowe. Styczeń-grudzień 2012, część pierwsza.

Pierwszą z dwóch części Rocznych Podsumowań Filmowych otwieramy na Krockusie serię rankingów za rok 2012. W najbliższym czasie druga część podsumowania filmowego (w styczniu) oraz podsumowanie koncertowe i płytowe (w lutym).[camel]

8. Sponsoring (5/10, marzec)
Nowy film Małgorzaty Szumowskiej po świetnych ’33 scenach z życia’ niestety rozczarowuje. Nie pomógł udział Juliette Binoche, która w tym filmie jest wyjątkowo bezbarwna, ani udział Krystyny Jandy i Andrzeja Chyry w króciutkich epizodach. Opowieść o płatnej miłości nie zaciekawiła mnie w tym filmie w ogóle, wolę ciekawsze ‘Galerianki’ Katarzyny Rosłaniec przed kilku lat. I gdyby nie udana kreacja Joanny Kulig, którą obok Jakuba Gierszała i Mateusza Kościukiewicza, uważam za najlepszą osobę w kategorii ‘najlepsi młodzi polscy aktorzy’ żałowałbym, że ten film obejrzałem. Dla niej jednak można go obejrzeć i czekać na kolejne filmy z udziałem utalentowanej góralki.

7. Fuck For Forest (7/10, grudzień)
Dokument Michała Marczaka o grupce młodych ludzi, outsiderów, którzy postanowili ratować przyrodę zarabiając na nią za pomocą nagrywania amatorskich filmów pornograficznych i umieszczania ich odpłatnie w Internecie. Po zebraniu odpowiedniej kwoty udają się Amazonii, by kupić ziemię i oddać ją za darmo Indianom. Tam jednak napotykają na niespodziewane kłopoty. Ciekawy film, ukazujący ważny problem ratowania przyrody w niecodzienny sposób oraz młodych ludzi, którzy postanowili się takiego działania podjąć.

6. Big Love (7/10, luty)
16-letnia Emilia (w tej roli piękna Aleksandra Hamkało) poznaje siedem lat starszego od niej Maćka (udana kreacja Antoniego Pawlickiego). Pod wpływem tej miłości z młodej, niedojrzałej dziewczyny przeistacza się w świadomą siebie kobietę. Zaczyna śpiewać w zespole, co od zawsze było jej marzeniem. Pojawiają się także wokół niej inni mężczyźni, z czym Maciek nie może się pogodzić. Ich miłość zaczyna się stawać coraz bardziej toksyczna. Dość ciekawy film, opowiadający jak sam tytuł wskazuje o wielkiej miłości, która na przestrzeni lat zmienia się i prowadzi do finału, który szczerze mówiąc dla mnie jest nie do końca zrozumiały. Zainteresowanych filmem polecam rozmowę reżyserki Barbary Białowąs z krytykiem Michałem Walkiewiczem, którą można znaleźć na Filmwebie.

5. Połów szczęścia w Jemenie (7.5/10, czerwiec)
Alfred Jones (Ewan McGregor) pracuje dla rządowego departamentu do spraw Rybołóstwa poznaje piękną Harriet (Emily Blunt), pracownicę wielkiej korporacji. Do ich spotkania dochodzi ponieważ pewien jemeński szejk zapragnął łowić ryby… na pustyni. Praca w tych niecodziennych okolicznościach zbliża ich do siebie o sprawia, że odnajdują w swoim życiu ważną rzecz – szczęście. Film obfituje w piękne zdjęcia pustynnych krajobrazów i jest idealną propozycją na przyjemnie spędzony wieczór. Przy okazji polecam urocze kino w którym go widziałem – „Żeglarz” w Jastarnii na Półwyspie Helskim.

Brak komentarzy: