GRA MUZYKA

środa, 29 czerwca 2011

Podsumowanie półdekad Świat - PL
Część trzecia, Lata osiemdziesiąte

[camel]


1980-1984


Świat:

Złoto: Michael Jackson – "Thriller" (1982)

najlepszy utwór: Thriller
Najlepiej sprzedający się album wszech czasów. Szczytowe osiągnięcie Jacksona, mistrzowska produkcja Quincy Jonesa. Klasyki w rodzaju: Beat It, Billie Jean, Wanna Be Startin` Something, The Girl Is Mine (w duecie z Paulem McCartneyem), Human Nature i Thriller, do którego został nakręcony 14-minutowy fabularyzowany teledysk. Tym albumem zaczęła się trwająca blisko dwie dekady dominacja Michaela w muzyce popowej, którą zakończył album "Invincible" z 2001.

Srebro: Electric Light Orchestra – "Time" (1980)
najlepszy utwór: Twilight
Brąz: Jon & Vangelis – "Friends of Mr Cairo" (1981)
najlepszy utwór: Friends of Mr Cairo

Polska:

Złoto: Maanam – "Maanam" (1981)

Najlepszy utwór: Oddech SzczuraOd utworu zawartego na tej płycie - Boskiego Buenos (Buenos Aires), wykonanego przez Maanam na festiwalu w Opolu rozpoczął się Boom Polskiego Rocka. Zaczynając od Stoję, stoję, czuję się świetnie, a skończywszy na Szarych Mirażach to esencja Maanamowego brzmienia i rewelacyjnego śpiewu Kory – która zazwyczaj śpiewa bardzo ekspresywnie (bo i materiał wypełniają głównie rockowe utwory), ale potrafi też być liryczna, jak w siedmiominutowym Szale Niebieskich Ciał. Kolejne dwa albumy („O!” i „Nocny Patrol”) są również znakomite, ale to właśnie debiutanckiemu albumowi należy się palma pierwszeństwa.

Srebro: Republika – "Nowe Sytuacje" (1983)
najlepszy utwór: Będzie Plan
Brąz: Lady Pank – "Lady Pank" (1983)
najlepszy utwór: Zamki na Piasku

1985-1989


Świat:

Złoto: Madonna – "Like a Prayer" (1989)
najlepszy utwór: Dear JessiePierwsza w całości dobra płyta Madonny. Poprzednie wydawnictwa, łącznie z najlepszym w dorobku wczesnej twórczości artystki „True Blue” zawierały zawsze, poza znakomitymi utworami, kilka wypełniaczy. Tutaj począwszy od kontrowersyjnego Like a Prayer, poprzez żywiołowe Express yourself i Till Death Do Us Part, pogodne Cherish, urzekające Dear Jessie, wzruszające Oh Father, latynoskie Pray For Spanish Eyes, aż po eksperymentalne Act of Contrition dostajemy same udane piosenki. Do dzisiaj jeden z moich ulubionych albumów Królowej Popu.

Srebro: Michael Jackson – "Bad" (1987)
najlepszy utwór: Man in the Mirror
Brąz: George Michael – "Faith" (1987)
najlepszy utwór: Faith

Polska:

Złoto: Anna Jurksztowicz – "Dziękuję, Nie Tańczę" (1986)
najlepszy utwór: Hej, Man!
Niezwykłe trio: kompozytor Krzesimir Dębski, tekściarz Jacek Cygan i wokalistka Anna Jurksztowicz stworzyli jedną z najlepszych popowych płyt w tym kraju. Począwszy od Video-Dotyku poprzez rewelacyjne Hej, Man!, przebojowy utwór tytułowy i Stan Pogody, aż do Przenikam i chyba najbardziej znany utwór w twórczości Jurksztowicz czyli Diamentowy Kolczyk otrzymujemy dawkę świetnej muzyki, która momentami do dzisiaj brzmi dość nowocześnie. A Hej, Man! opowiadający o nieudanej randce z wyjątkowo udanym tekstem Cygana uważam za najlepszą polską piosenkę lat osiemdziesiątych. „Ach mówię wam, jaki miał pullover!”

Srebro: Kult – "Spokojnie" (1988)
najlepszy utwór: Do Ani
Brąz: Obywatel G.C. - "Obywatel G.C." (1988)
najlepszy utwór: Paryż-Moskwa 17:15 (czyli mimowolne podróże kochanków)

Brak komentarzy: