GRA MUZYKA

niedziela, 2 marca 2014

Roczne Podsumowanie Filmowe. Styczeń-Grudzień 2013, część pierwsza

Kontynuujemy (z pewnym opóźnieniem) podsumowania kulturalne 2013 roku na Krockusie. Tym razem zajmiemy się filmem. Dzisiaj pierwsza część filmów, które widziałem w kinie w roku ubiegłym, za kilka dni część następna. Mam nadzieję, że do końca tego miesiąca uda mi się zakończyć podsumowania roku 2013, w następnych partiach opiszę koncerty oraz dwadzieścia moich ulubionych płyt (przesłuchania w końcu zmierzają ku końcowi:))


[camel]

11. Oszukane (6/10, maj)
Firmowana przez telewizję TVN historia dwóch sióstr, które na skutek pomyłki szpitalnej zostają przydzielone do różnych rodzin. Po latach siostry odnajdują się i próbują odkryć tajemnice błędu sprzed lat. Inspirowana prawdziwymi zdarzeniami, które zostały nagłośnione swego czasu to historia dająca sporo do myślenia, choć film to niewybitny. Jeśli ktoś widział inne produkcje firmowane logiem tej stacji to wie czego się spodziewać – dużego natężenia emocji, przesadnego dramatyzmu i product placementu. Na uwagę zasługuje rola Katarzyny Herman i Ewy Skibińskiej. Dobre aktorstwo obroni się nawet w takiej produkcji.

10. Last Minute (6.5/10, marzec)
Wakacyjny film Patryka Vegi. Tomek (w tej roli Wojciech Mecwaldowski) wygrywa darmową wycieczkę do Egiptu dla swojej rodziny: matki Krystyny (Aldona Jankowska), córki Dominiki (Klaudia Halejcio) i syna Bartka (Olaf Marchwicki). Od początku wszystko idzie źle: giną im bagaże na lotnisku, w hotelu przydzialają im zły pokój, a kuchnia nie chce wydawać jedzenia. Jakby tego było mało okazuje się, że organizator wycieczki plajtuje, kasy coraz mniej. Skoro tak się sprawy mają rodzina postanawia zarobić na bilet powrotny do domu imając się różnych zajęć. Na plus energiczna Aldona Jankowska (to chyba jej kinowy debiut), pomysłowy Wojciech Mecwaldowski, plenery Egiptu i pomysł scenarzysty, by bohaterowie spędzili Świąt Bożego Narodzenia w tak niecodziennym dla naszej kultury miejscu.

9. Swing (7.5, luty)
Abelard Giza, lider trójmiejskiego kabaretu Limo, o którym głośno było swego czasu za „żart o Papieżu” wyemitowanego przez Telewizję Publiczną w programie „Tylko dla dorosłych", postanowił wyreżyserować swój fabularny debiut. Jako, że pewnie sporym problem było jego finansowanie postanowił do niego wziąć swoich znajomych z kabaretu – Ewę Błachnio, Szymona Jachimka (z Limo właśnie) oraz stand-upera Kacpra Rucińskiego. Choć nie tylko ich, bo w filmie pojawiają się także piękne panie: Julia Kamińska i Emilia Komarnicka. Fabuła jest ciekawa. Oto Marek (Rucińskiego), chce urozmaicić swoje życie intymne i namawia swoją żonę (Błachnio) i przyjaciela (Jachimek) do tytułowego „swingu”. Oczywiście oni podchodzą do tej idei niechętnie. Zabawna komedia, która udowadnia, że także bez dużych budżetów, ale za to z ciekawym pomysłem można zrobić ciekawy film. A na jego bazie stworzyć sztukę teatralną, wystawianą przez katowicki Teatr Korez, którą wkrótce mam nadzieję uda mi się zobaczyć.

8. Bilet Na Księżyc (7.5/10, listopad)
Nowy film Jacka Bromskiego przenosi nas w czasy głębokiego PRLu, a dokładniej roku 1969. Oto Adam (w tej roli debiutujący Filip Pławiak), mieszkający z rodziną w bieszczadzkiej wsi dostaje wezwanie do wojska w Świnoujściu. Odległość do pokonania spora (jakieś 1000 km), więc jego brat Antoni postanawia towarzyszyć Adamowi w podróży nad morze. Podczas kilkudniowej podróży bracia przeżywają wiele przygód odwiedzając po drodze znajomych Antka w mijanych po drodze miastach i miasteczkach. Wszystko zmienia się, gdy przyszły szeregowy poznaje w klubie nocnym piękną kobietę Halinę (o pseudonimie estradowym „Roksana”, w tej roli Anna Przybylska). Ciekawy film, ukazujący dość wiernie realia życia w komunizmie i ozdobiony rewelacyjna muzyką z tamtych lat (Breakout, Halina Frąckowiak , ABC, Alibabki, Skaldowie, cover „House of the rising sun” Animalsów i sporo innych).

Brak komentarzy: